Film i Skåne

longdistancelove.jpg

logoskane11

Kalender Skriv ut Email help
Pixelfredag i Lund
Fredag, 27. April 2012, 14:00 - 17:00

Succé i repris!

PIXELFREDAG 27 APRIL

Fredag 27 april, bjuder Film i Skåne in till en exklusiv förhandsvisning av årets Pixelfilmer. Det blir bubbel, möte med den unga filmskaparen Ninja Thyberg och inspirerande kommunexempel. En eftermiddag på temat ”Ungas eget filmskapande - på fritiden” för er som på alla sätt är intresserade av/arbetar med ungt filmskapande. Eller för er som vill se årets Pixelfilmer före alla andra!

Program:

kl 14 Bubbel + Visning av Pixelfilmer 2012.

kl 14.45 Ninja Thyberg (på fotot), framgångsrik ung filmare från Skåne, talar om sitt filmskapande och ger tips på hur man kan stötta unga människor som vill göra film.
Paus med kaffe och kaka.

kl 15.30 ABF, Kulturskolan och fritidspedagoger i Lund berättar om varför de gått samman i ett nätverk för att stötta ungdomar som vill göra film på fritiden. 

kl 16.00 Susanne Månsson Kandell på Kultur för Barn och Unga i Malmö berättar om satsningen på fortbildning för fritidspedagoger i deras kommun. 

kl 16.15 Paneldiskussion kring temat ”Hur gynnar vi ungas eget filmskapande på fritiden?” med Ninja Thyberg, Kultur för Barn och Unga i Malmö samt nätverket i Lund med ABF, Kulturskolan i Lund och fritidspedagoger. Publiken inbjuds att delta i samtalet

Deltagare på Pixelfredag får gratis inträde på Pixel den 28 april för sig själv och en vän! 

Arrangemanget är kostnadsfritt - anmälan senast 16 april till: Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen

Plats : ABF:s lokal Bantorget 5 i Lund

Tillbaka