Film i Skåne besöker inspelningen av Vem ska älska Sally?
Ludvig Rodman – Konsulent kort fiktion besöker inspelningen av Clara Vidas kommande kortfilm som spelas in på den Skånska landsbygden
En torsdag i augusti rullar vi in på en bondgård strax utanför Klippan i nordvästra Skåne. Solen står högt och på gården går får och kycklingar lösa, men inne i ladan finner vi en helt annan värld. Här spelas nämligen en scen till Clara Vidas kommande kortfilm Vem ska älska Sally? in och det är full fart på filmteamet.
Uppe på höloftet regisserar Clara Vida med van hand och ifrån Video Village håller teamet koll på att allt ser bra ut. Scenen som spelas in handlar om huvudkaraktären Sally som leker och hoppar omkring i höet tillsammans med de andra barnen ifrån bygden när leken plötsligt går för långt stämningen förändras. Barnskådespelarna gör ett otroligt jobb och ser ut att ha väldigt roligt och precis utanför finns föräldrar till hands som kan hjälpa till om det skulle behövas.
– ”Det var inspirerande att komma ut till inspelningsplats i den lummiga skånska landsbygden. Filminspelning är ett konstant tråcklande och kompromissande, och att få se hela teamet i arbete – hur de löser problem och tålmodigt jobbar för att nå dit de vill med kortfilmen – var väldigt energigivande för mig. Clara tillsammans med resten av gänget kommer att få ihop en jättefin film, det är jag helt övertygad om!” berättar Ludvig Rodman, Konsulent kort fiktion på Film i Skåne.

August Coldning (samproducent), Lina Birk (Carbs Film) och Ludvig Rodman (Film i Skåne) på inspelningsplatsen. Foto: Anton Olsen, Film i Skåne
Synopsis
Långt ute på den skånska landsbygden bor sex år gamla Sally med sin mamma och pappa. Hon spenderar sommaren med att driva omkring i ödehus och hoppa i hö med de andra barnen från bygden. Om kvällarna bråkar Sallys föräldrar och vuxenvärlden verkar allt mer mörk och obegriplig. Genom barns lek och fantasi möter hon både kärlek och förlust – och tvingas konfrontera en vuxenvärld hon inte förstår. Florida Project möter Skåne i detta sorgliga men vackra porträtt om vad det innebär att vara människa. Till det lilla barnet i mig och i dig. Till oss alla.
Clara Vida har tidigare regisserat kortfilmen Familj som vann pris i Bästa Film Tungvikt och Bästa Klipp på Pixel Skånes Kortfilmsfestival 2025, Andrapris Tungvikt på Novemberfestivalen 2025, Draken Film Award på Göteborg Filmfestival 2025 och filmen blev nominerad till en Guldbagge i kategorin Bästa Kortfilm 2026.
Vem kan älska Sally? produceras av Gilda Naumanen på Carbs Film i samproduktion med Film i Skåne och SVT, med stöd från Svenska Filminstitutet.

Team och skådespelare på inspelningsplatsen. Foto: Anton Olsen, Film i Skåne

Skådespelarna tar paus mellan tagningar. Foto: Anton Olsen, Film i Skåne

Regissör och manusförfattare Clara Vida instruerar teamet mellan tagningar. Foto: Anton Olsen, Film i Skåne

Video Village. Foto: Anton Olsen, Film i Skåne
Artikelfoto: Regissör och manusförfattare Clara Vida tillsammans med Film i Skånes Ludvig Rodman, Konsulent kort fiktion. Foto: Anton Olsen, Film i Skåne