Helena Bergström, Bahar Pars och Sunil Munshi för filmen Out of Fashion. Foto José Figueroa

Inspelningen av Out of Fashion har startat, med Sunil Munshi, Helena Bergström och Bahar Pars

Malmöbaserade Way Feature Films och [sic] film producerar, i samproduktion med Film i Skåne, Beside Productions, Film Stockholm, Sveriges Television och Scanbox Entertainment

# Produktion

Nu har inspelningen av långfilmen Out of Fashion påbörjats. Filmen, som beskrivs som ”en feelgood med klös”, regisseras av Jens Jonsson och produceras av Malmöbaserade Way Feature Films i samproduktion med Film i Skåne. Sunil Munshi, som även skrivit filmens manus, spelar den färgstarke modeskaparen Armand Kaiser, som konfronteras med ett förflutet han länge försökt undvika.

Sunils motspelare är två av svensk films mest älskade skådespelare, Helena Bergström och Bahar Pars, samt Krista Kosonen från Tove och Backrooms och Anupam Kher från Skruva den som Beckham och Du gör mig galen!

Sunil Munshi, manusförfattare och huvudrollsinnehavare, kommenterar:

– ”Det känns så fantastiskt att vi drar igång inspelningen! Out of Fashion är en hjärtslitande, uppriktig feelgood som delvis bygger på mitt eget liv. Den kränger som en berg-och-dalbana och djupdyker i allt från utanförskap och familjerelationer till fashion i Paris och bruna bönor. Och jag ska tydligen jogga runt i platåskor. Can’t wait!”

För regin står Jens Jonsson:

– ”Det känns fantastiskt roligt att återvända till långfilmen efter nästan tio år av tv-serier. Vi har samlat en riktig drömcast, och jag ser fram emot att skapa en film som verkligen ska upplevas på bio. Det är en berättelse där två väldigt olika världar möts, och jag vill bjuda publiken på en filmupplevelse fylld av både skratt och starka känslor.”

Anupam Kher, Sunil Munshi och regissören Jens Jonsson för filmen Out of Fashion. Fotograf Therese Öhrvall

Anupam Kher, Sunil Munshi och regissören Jens Jonsson för filmen Out of Fashion. Fotograf Therese Öhrvall

Om Out of Fashion

Armand Kaiser (Sunil Munshi) är en av världens mest hyllade modeskapare, som firas för sitt livsverk i Paris samtidigt som han får veta att modehuset vill göra sig av med honom, om han inte kan leverera en helt ny kollektion på tre veckor. Precis då kommer ett akut samtal hemifrån, och Armand tvingas motvilligt åka till lilla Sala för att ta hand om sin systers (Bahar Pars) tre barn och sin sjuka pappa (Anupam Kher), som han aldrig lyckats komma riktigt nära.

Armand stack redan som liten ut som en påfågel bland pingviner i sin hemstad. Nu väcker han ny uppmärksamhet hos nyfikna Salabor, inte minst den snokande, kedjerökande grannen Lillemor (Helena Bergström), när han rensar stuprännor uppklädd till tänderna i parisisk haute couture. Modevisningar och skönhetsbehandlingar är utbytta mot förskolehämtningar och fläskpannkaka. Mitt i vardagskaoset kommer han också närmare sin pappa, och mellan Paris glamour och Salas radhusidyll tvingas Armand konfrontera det han ägnat hela livet åt att fly ifrån: sin uppväxt, sina indiska rötter och sin familj.

Out of Fashion är producerad av Julia Gebauer för Malmöbaserade Way Feature Films och Siri Hjorton Wagner för [sic] film, i samproduktion med Film i Skåne inom ramarna för samarbetsavtalet med Malmö stad, Beside Productions, Film Stockholm, Sveriges Television och Scanbox Entertainment, samt med stöd från Svenska Filminstitutet och The Tax Shelter of the Federal Government of Belgium and the Tax Shelter Investors. Filmen distribueras av Scanbox Entertainment och beräknas få biopremiär under första kvartalet 2028.

Artikelfoto: Helena Bergström, Bahar Pars och Sunil Munshi för filmen Out of Fashion. Fotograf: José Figueroa.