Premiär för komediserien Populära Problem på SVT fredag 16 januari
Ernst De Geer regisserar Jonatan Unge och Sissela Benn
På fredag den 16 januari är det äntligen dags för premiär av ”Populära Problem” på SVT Play. Serien, som spelats in i Malmö med omnejd, är en samproduktion mellan Filmlance, SVT och Film i Skåne, och tar ett komiskt och träffsäkert grepp om utmaningen i att gå skilda vägar när man fortfarande sitter ihop genom ett gemensamt barn.
I den efterlängtade serien möter vi paret Liv och Ingmar, spelade av Sissela Benn och Jonatan Unge. De har bestämt sig för att göra slut, men vardagslivet och föräldrarollen gör att de tvingas navigera en fortsatt nära relation – något som visar sig vara allt annat än enkelt.

Stillbild från Populära Problem, fotograf Jonathan Bjerstedt
För regin står regissören Ernst De Geer, som tidigare hyllats för långfilmen Hypnosen, som Guldbaggebelönades för bästa manus. Han betonar Populära Problems personliga förankring:
– ”Det har varit väldigt roligt att jobba med Jonatan och Sisselas hjärnor. Serien handlar ju om saker som de har erfarenhet av eftersom de faktiskt har varit tillsammans tidigare, och vi har verkligen försökt utforska och göra det roligaste av varje situation.”
Serien är skriven av huvudrollsinnehavarna själva tillsammans med Isabella Rodriguez och Andreas Nygård. Att huvudrollsinnehavarna har en gemensam historia även utanför kameran ger serien en unik nerv och autenticitet.
Sissela Benn, som spelar Liv, beskriver arbetet med serien som en lekfull process:
– ”Det är en humoristisk serie med en massa bra biroller och en jätteduktig barnskådis. Det var fantastiskt kul att få göra sin egen grej och leka fram scenerna tillsammans med Jonatan och Ernst.”
Producent Sigrid Nordenhake på Filmlance International ser fram emot att publiken äntligen ska få möta karaktärerna:
– ”Serien handlar om ett par som går skilda vägar, men som måste fortsätta ha en relation eftersom de har ett barn ihop. Deras olikheter kräver en hel del av båda två, vilket sätter dem i visst trubbel. Det är en väldigt rolig och varm serie.”
Populära Problem består av sex avsnitt och har premiär på SVT Play fredagen den 16 januari. Serien sänds även i SVT1 med start lördagen den 31 januari kl. 21:30.
Populära Problem produceras av Sigrid Nordenhake och Amelie Svenstedt på Filmlance International i samproduktion med SVT och Film i Skåne.
Skånsk premiärvisning
Måndagen den 12 januari arrangerade Filmlance, Film i Skåne och SVT skånsk premiär för Populära Problem på biograf Panora i Malmö. På plats fanns bland annat Sissela Benn, Ernst De Geer och producent Sigrid Nordenhake, representanter från Filmlance International, Film i Skåne och SVT, samt skådespelare och team från produktionen.

Foton från den skånska premiären, fotografer Anton Olsen & Andreas Carlsson-Climént, Film i Skåne.